چرا فدراسیون والیبال واقعیت را نگفت/ «ناتوانی» در اعزام تیم مقتدر
چرا فدراسیون والیبال واقعیت را نگفت/ «ناتوانی» در اعزام تیم مقتدر

به گزارش خبرنگار مهر، سعید رضایی، سرمربی تیم والیبال فولاد سیرجان در آستانه اعزام به مسابقات جام باشگاه‌های جهان در مصاحبه‌ای اعلام کرد که تیم سیرجان توان حضور در این رقابت‌ها را ندارد و با حمایت فدراسیون و به اصرار فدراسیون جهانی والیبال عازم مسابقات می‌شود. پس از صحبت‌های سعید رضایی اسنادی منتشر شد مبنی […]

به گزارش خبرنگار مهر، سعید رضایی، سرمربی تیم والیبال فولاد سیرجان در آستانه اعزام به مسابقات جام باشگاه‌های جهان در مصاحبه‌ای اعلام کرد که تیم سیرجان توان حضور در این رقابت‌ها را ندارد و با حمایت فدراسیون و به اصرار فدراسیون جهانی والیبال عازم مسابقات می‌شود.

پس از صحبت‌های سعید رضایی اسنادی منتشر شد مبنی بر این که تیم سیرجان در نامه‌ای روز ۲۱ آبان ماه به صورت رسمی لیست بازیکنان مد نظر خود را به فدراسیون ارسال کرده است. اما پیگیری‌های خبرنگار مهر نشان داد حقیقت چیز دیگری است.

تیم سیرجان در تاریخ ۱۵ آبان ماه پیش از ثبت نام در رقابت‌ها در نامه ای رسمی به فدراسیون والیبال انصراف خود از مسابقات را اعلام کرده است. چرا که شرایط حضور در مسابقات را ندارد اما فدراسیون والیبال این اطمینان را به باشگاه سیرجان داده است که بازیکنان تحت قرارداد فصل گذشته این باشگاه، طبق بند آیین نامه باید در اختیار باشگاه سیرجان باشند و در غیر اینصورت محروم می شوند. بنابراین باشگاه سیرجان در تاریخ ۱۷ آبان بر اساس وعده حمایت فدراسیون، ثبت نام خود در جام باشگاه ها جهان را با تاخیر یک هفته‌ای انجام داد.

اما پس از ثبت نام سیرجان، وعده‌های فدراسیون برای حضور بازیکنان محقق نشد و با توجه به عدم آمادگی و مصدومیت تعدادی از بازیکنان و همچنین عدم حمایت کامل در جذب افراد مورد نظر، یک بار دیگر باشگاه سیرجان در تاریخ ۲۳ آبان نامه انصراف را به فدراسیون والیبال ارسال کرد و چون در این تاریخ تیم سیرجان بر اساس وعده های فدراسیون مجبور به ثبت نام در جام باشگاه ها شده بود، در صورت انصراف از سوی فدراسیون جهانی والیبال جریمه می‌شد. در ادامه، مدیران تیم سیرجان حاضر به پرداخت جریمه نیز شدند که این بار از سوی فدراسیون جهانی پذیرفته نشد و فدراسیون والیبال کشورمان به دلیل فشارهای وارده از سوی FIVB، قول همکاری مجدد با سیرجانی‌ها را داد.

نخستین نامه انصرافی تیم سیرجان در تاریخ ۱۵ آبان

دومین نامه انصرافی تیم سیرجان در تاریخ ۲۳ آبان

محمدرضا داورزنی نیز پیش از اعزام تیم با حضور در تمرینات تیم والیبال سیرجان گفت: حضور برای شما سخت است اما چاره‌ای نبود، این فشار را همه باید تحمل کنیم. برای ما والیبال ملی مهم است، می توانیم اعتبارمان را در دنیا حفظ کنیم. مجبور هستیم شرکت کنیم!

میلاد تقوی در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به حواشی حضور تیم سیرجان در مسابقات جام باشگاه‌های جهان گفت: پس‌از قهرمانی سیرجان در مسابقات آسیایی سه روز بعد فدراسیون جهانی ایمیلی ارسال کرد که ضمن تبریک قهرمانی، سهمیه حضور سیرجان در جام باشگاه‌های جهان را اعلام کرد. اگر باشگاه سیرجان تا قبل‌از این پیام انصراف خود را اعلام می‌کرد می‌توانستند جایگزین را اعلام کند.

وی تاکید کرد: پس‌از کسب سهمیه جام باشگاه‌های جهان تیم سیرجان تا ۱۰ آبان اعلام انصراف خود را به فدراسیون جهانی اعلام نکرد و ۱۰ آبان فدراسیون جهانی اسامی تیم‌های حاضر در جام باشگاه‌های جهان را اعلام کرد. سیرجان نیز ۲۱ آبان به‌صورت کتبی برای حضور در جام باشگاه‌های جهان اعلام حضور کرد.

تقوی ادامه داد: باشگاه سیرجان برای نخستین‌بار ۲۵ آبان انصراف خود را به‌صورت کتبی از مسابقات جام باشگاه‌های جهان اعلام کرد. اگر این انصراف قبل‌از ۱۰ آبان اعلام می‌شد جریمه فقط شامل حال باشگاه بود و جریمه‌ای به فدراسیون تعلق نمی‌گرفت اما پس‌از اعلام حضور در مسابقات انصراف داده‌اند. که در این وضعیت علاوه‌بر جریمه باشگاه، محرومیت نماینده ایران در ۲ دوره مسابقات جام باشگاه‌های جهان شامل می‌شد. بنابراین برای حفظ آبروی والیبال ایران باید محکم می‌ایستادیم که نمی‌توانیم به‌خاطر انصراف یک تیم برای دو سال نماینده ایران را از حضور در جام باشگاه‌ها محروم کنیم.

تقوی تصریح کرد: سیرجان باید تا ۱۰ آبان اعلام انصراف می‌کرد که این کار را انجام نداد و منطقی است که ما باید از آبروی والیبال ایران دفاع می‌کردیم.

محمدرضا شریف پور، مدیر تیم سیرجان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: پس از انصراف دوم در تاریخ ۲۵ آبان، داورزنی با مدیران ارشد باشگاه‌ها صحبت کرد، جلسه ای برگزار کرد و زمانیکه لیست را دید گفت با این نفرات در جام باشگاه‌های جهان شرکت نکنیم بهتر است. ایشان پذیرفت انصراف دهیم. اما مجددا شب تماس گرفت و اعلام کرد FIVB فشار وارد کرده است. تیم را برای حضور در مسابقات آماده کنید.

شریف پور در پایان تاکید کرد: مقصر تمام این اتفاقات من هستم و اشتباه کردم.

به گزارش خبرنگار مهر، اصرار عجیب فدراسیون والیبال برای حضور تیم نا آماده سیرجان در مسابقات جام باشگاه‌های جهان برگ تاریک دیگری در دفتر مدیریت محمدرضا داورزنی است. تیمی که اذعان دارد شرایط حضور در مسابقات را ندارد را راهی مسابقاتی کرد که غول های دنیای والیبال در آن حضور دارند و نماینده ایران با دو شکست سنگین ۳ بر صفر از دور مسابقات کنار رفت.

فدراسیون والیبال در مدیریت مسئله ساده ناکام ماند تا علاوه بر نمایش ضعیف نماینده والیبال ایران در جهان، مسابقات لیگ دو هفته تعطیل شود که در نهایت فشار بازی‌ها را مضاعف خواهد کرد. با عوام فریبی و پنهان کردن حقیقت ماجرا فقط والیبال ایران آسیب خواهد دید.