طرح ملی لاله‌های روشن در مدارس گناوه و دیر برگزار شد
طرح ملی لاله‌های روشن در مدارس گناوه و دیر برگزار شد

بوشهر – ایرنا – طرح ملی “لاله‌های روشن” ۴۰ هزار یادواره شهدای فرهنگی و دانش آموز در ۴۰ هزار مدرسه همزمان با سراسر کشور روز سه شنبه در شهرستان های گناوه و دیر استان بوشهر برگزارشد.

به گزارش ایرنا، فرماندار گناوه در یادواره شهید جهانگیر رشیدی در آموزشگاه پسرانه شهید تیموری این شهرستان  گفت: دستاوردهای زیادی در مکتب امام (ره) و مقام معظم رهبری همانند شهید سلیمانی پرورش یافته است تا منزلت و اقتدار و عظمت نظام  را برای دنیا به اثبات برسانند.

محمدتقی صفری افزود: سردار سلیمانی تربیت شده مکتب امام و رهبری است که نه تنها در دفاع ازملت ایران اسلامی بلکه در دفاع از همه آزادگان جهان  برابر دشمنان ایستاد و جان خود را تقدیم کرد تا آسایش و آرامش را برای مردم به ارمغان آورد.

وی گفت: دشمنان در مسیر نورانی انقلاب اسلامی توطئه‌های فراوانی از جمله جنگ، ترور شخصیت‌ها، ایجاد بدبینی، ترور همراهان امام، تحریم اقتصادی ظالمانه علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی طراحی و اجرا کردند  اما هرگز به اهداف خود نرسیدند.

فرماندار گناوه اظهارداشت:  شهدای والامقام همچون شهید تیموری‌ها، رشیدی ها، شریعتی‌ها ،  پیش قراولان نهضت امام و منادیان عشق و ایثار جهاد و حماسه سازان واقعی بودند که همانند صحنه کربلا در رکاب رهبر ، برای دفاع از اسلام، نظام و انقلاب جانفشانی کردند.

وی گفت: در جنگ تحمیلی ۱۲۰۰ کیلومتر کشور عزیزمان مورد حمله نظامی دشمنان قرار گرفت و به رغم بمباران مراکز حساس و حیاتی اقتصادی و نظامی کشور، ملت شجاع ایران و رزمندگان  با اندک بضاعت، شرافتمندانه  ایستادگی کردند تا امروز جوانان با آسایش و آرامش بتوانند خود را به نام سربازان امام در جهان معرفی کنند.

فرماندار گناوه بیان کرد:  امروز ملت ایران  سرآمد اخلاق، تواضع بصیرت، ایمان، اخلاص است و باید به دنیا نشان دهیم که می‌توان با اتکا به خدا و آیات نورانی قرآن و تبعیت از ولایت فقیه، جهان را  اداره کرد.

وی افزود: فرهنگیان همانگونه که در دوران دفاع مقدس تربیت شدگان این مکتب در جبهه‌های حق علیه باطل حضور یافتند امروز نیز باید پیش قراولان این نهضت باشند و در صحنه‌های معنوی، ارزشی و انقلابی جلودار جوانان باشند.

صفری  ادامه داد: فرهنگیان و دانش آموزان و همه آحاد جامعه باید در تعلیم و تربیت، اطاعت پذیری از رهبری، سلامت ایمان، بصیرت، دشمن شناسی ، راه شهدا را به صورت عملی ادامه دهند.

فرماندار گناوه خطاب به جوانان گفت:  آینده نظام و انقلاب به دست شما دانش آموزان و جوانان است، قدردان پدر و مادر و معلمان باشید، بر اساس نیاز جامعه علم آموزی کنید، اطاعت پذیری از رهبری، توجه به نماز را سرلوحه کار خود قرار دهید و با امید و نشاط خود را برای سپردن مسئولیت‌های آینده کشور آماده کنید.

تجلیل از خانواده معلم شهید جهانگیر رشیدی و خاطره گویی یکی از معلمان و همرزم شهید از دیگر بخش‌های این آئین معنوی بود.

شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر ۲۳۰ شهید تقدیم میهن و انقلاب کرده است که از این تعداد  ۳۶ شهید دانش آموز و ۶ شهید فرهنگی هستند.

به گزارش ایرنا، فرماندار دیر نیز در آیین افتتاحیه طرح ملی لاله های روشن یادواره ۲۵ شهید، ۲۵ آموزشگاه و ۲۵ یادواره در دبیرستان نمونه حجاب شهر دیر گفت: فرهنگ ایثار و شهادت بزرگ ترین مولفه قدرت است که باید در میان نسل جوان و نوجوان گسترش یابد.

یونس باربرز روز سه شنبه افزود: حرکت در خط شهیدان و حفظ ارزش های اسلامی وظیفه همه مسئولان است.

وی گفت: دانش آموزان باید شهیدان دانش آموز را الگوی عملی خود قراردهند و توجه به سیره و رفتار شهیدان مورد توجه و تاکید قرار گیرد.

فرماندار دیر بیان کرد: ولایت پذیری، حفظ حجاب و توجه به علم و دانش از وصیت نامه همه شهیدان دانش آموز شهرستان دیر است.

وی گفت: در هفته پژوهش زندگی نامه شهیدان مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید و در این زمینه مقاله ای تنظیم و به نفرات برگزیده جوایزی اهدا خواهد شد.

باربرز افزود: موضوع بعدی در باره این موضوع که “اگر فرمانداربودید چه کاری می کردید” تهیه و به دفتر فرماندار تحویل دهید تا مورد استفاده و بهره برداری قرار گیرد.

 سرودن اشعاری در وصف شهیدان، قرائت وصیت‌نامه و زندگینامه و دل‌نوشته‌ای به شهید دانش‎آموز حسین سلمانی، اهدای لوح سپاس از خانواده شهید سلمانی از دیگر برنامه های این مراسم بود.