ترسیم آرمان‌های چهارساله دوم والیبال/ دلایل ناکامی گام اول چه شد؟
ترسیم آرمان‌های چهارساله دوم والیبال/ دلایل ناکامی گام اول چه شد؟

به گزارش خبرنگار مهر، فدراسیون والیبال روز شنبه با انتشار کلیپی از آرمان‌های جدید والیبال ایران تا المپیک ۲۰۲۴ پاریس رونمایی کرد. تابلوی جدید اهداف و آرمان‌های فدراسیون والیبال برای دومین دوره چهار ساله در شرایطی روی دیوار اتاق محمدرضا داورزنی نصب شده است که بخش عمده‌ای از اهداف و آرمان‌های این فدراسیون در دوره […]

به گزارش خبرنگار مهر، فدراسیون والیبال روز شنبه با انتشار کلیپی از آرمان‌های جدید والیبال ایران تا المپیک ۲۰۲۴ پاریس رونمایی کرد. تابلوی جدید اهداف و آرمان‌های فدراسیون والیبال برای دومین دوره چهار ساله در شرایطی روی دیوار اتاق محمدرضا داورزنی نصب شده است که بخش عمده‌ای از اهداف و آرمان‌های این فدراسیون در دوره چهار ساله اول محقق نشد.

برنامه محور بودن و داشتن هدف برای کوتاه مدت و بلند مدت یکی از نقاط مثبت هر فدراسیون و مجموعه‌ای خواهد بود اما طبیعی است این اهداف صرفاً نباید روی تابلو و در اتاق رئیس نقش ببندد و باید بخش عمده‌ای از آن محقق شود. اتفاقی که برای والیبال ایران در چهار ساله اول رخ نداد تا داورزنی همان اهداف رو با چند آرمان جدید برای چهار سال دوم در نظر بگیرد.

در گام دوم «مسیر رسیدن به قله‌های فتح نشده» از سوی فدراسیون در نظر گرفته شده است که باید دید با توجه به اینکه بخش عمده برنامه‌ها و اهداف این فدراسیون در گام اول محقق نشد و حتی در برخی موارد نتیجه عکس داشته است، این بار اهداف و آرمان‌ها محقق خواهد شد؟

البته به نظر می‌رسد با توجه به اینکه تجربه مجموعه فدراسیون بالاتر رفته و شناخت بهتری نسبت به نقاط ضعف و قوت والیبال حاصل شده است، در گام دوم اتفاقات بهتری برای این رشته رقم خواهد خورد اما واقعیت این است که توقع مردم از والیبال بالاست و نتایجی که در گام اول رقم خورده امیدها برای موفقیت در آینده را کم رنگ کرده است.

بررسی تابلوی گام اول آرمان‌ها نشان می‌دهد، فدراسیون فقط در کسب قهرمانی آسیا و مدال طلای بازی‌های آسیایی موفق بوده و در سایر اهداف ترسیم شده، نه تنها موفق نبوده بلکه سقوط عجیبی نسبت به دوره‌های گذشته داشته است. در واقع سیر صعودی به سیر نزولی تبدیل شده است.

آرمان‌های تابلوی نخست:

آرمان‌های ترسیم شده در تابلوی نخست برای سال‌های ۲۰۱۶ – ۲۰۲۰
نتایجی که کسب شد و مقایسه با دوره قبل
۱. مدال طلای قهرمانی آسیا مردان در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹
سه پله سقوط در سال ۲۰۱۷ و کسب عنوان پنجمی، قهرمانی در سال ۲۰۱۹
۲. طلای بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸
محقق شد
۳. صعود به جمع چهار تیم برتر مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۸
۷ پله سقوط و قرار گیری در جایگاه سیزدهم جهان (سقوط و عدم موفقیت)
۴. صعود به جمع چهار تیم مسابقات جام جهانی ۲۰۱۹
حفظ جایگاه هشتمی سال ۲۰۱۵ (عدم موفقیت)
۵. صعود به جمع چهار تیم برتر المپیک ۲۰۲۰ توکیو
ناکامی برای تکرار المپیک ریو و صعود به جمع هشت تیم برتر. ۲۰۱۶ ایران پنجم شد و در ۲۰۲۰ توکیو عنوان نهمی به دست آمد. (سقوط و عدم موفقیت)
۶. صعود به جمع چهار تیم برتر قهرمانی آسیا زنان ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹
هشتمی در سال ۲۰۱۷ و هفتمی در سال (عدم موفقیت)

تابلو آرمان اولیه و دوم برای ترسیم صعود به قله‌های فتح نشده

برنامه‌ریزی یکی از کلیدی‌ترین و مهم‌ترین اقدامات برای تحقق اهداف و آرمان‌های فدراسیون ورزشی است. تابلوی آرمان‌های والیبال ایران برای گام دوم در شرایطی به دیوار رئیس سنجاق شده که مشخص نیست آیا آسیب شناسی و کارشناسی دقیقی نسبت به دلایل ناکامی گام اول صورت گرفته است یا خیر؟

تیمی که نتایجی ضعیف‌تر از دوره گذشته المپیک و قهرمانی جهان به دست آورده است آیا توان آن را دارد در جهشی چند پله‌ای هم سقوط خود را جبران کند و هم به قله‌های فتح نشده برسد؟

به اعتقاد کارشناسان، والیبال ایران با توجه به پتانسیل موجود توانایی خلق کارهای بزرگ و فتح قله‌های فتح نشده را دارد به شرط آنکه برنامه‌ریزی حساب شده، مدون و منظمی صورت بگیرد و با استفاده از افراد متخصص به دور از احساسات گام به گام تا رسیدن به هدف و آرمان نهایی پیش برود.

در صورت محقق نشدن اهداف و صرفاً توجه به تابلو و نصب آن روی دیوار نه تنها مشکلی از این رشته حل نخواهد شد بلکه با رقم خوردن ناکامی‌های احتمالی دلزدگی و ناامیدی مردم از این رشته را شاهد خواهیم بود.