بدهی شطرنج ایران به فیده هنوز پرداخت نشده است/ وزارت پاسخ نمی‌دهد
بدهی شطرنج ایران به فیده هنوز پرداخت نشده است/ وزارت پاسخ نمی‌دهد

به گزارش خبرنگار مهر، برگزاری چهلمین دوره مسابقات شطرنج زنان جهان در تهران و پرداخت نشدن به موقع حق عضویت ایران به فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) طی سال های اخیر باعث تشکیل پرونده مالی برای ایران با بدهی ۱۲۰ هزار یورویی شد. به خاطر این بدهی و بعد از اینکه فدراسیون ایران در چند مرحله […]

به گزارش خبرنگار مهر، برگزاری چهلمین دوره مسابقات شطرنج زنان جهان در تهران و پرداخت نشدن به موقع حق عضویت ایران به فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) طی سال های اخیر باعث تشکیل پرونده مالی برای ایران با بدهی ۱۲۰ هزار یورویی شد.
به خاطر این بدهی و بعد از اینکه فدراسیون ایران در چند مرحله از تعلیق در امان ماند، مسئولان کشورمان در توافق با فیده متعهد به پرداخت بدهی خود به صورت اقساطی شدند. بر این اساس مقرر شد هر دوماه یکبار مبلغ ۱۰ هزار یورو به حساب فیده واریز شود و حتی از طرف فیده اینگونه تاکید شد که تاخیر در پرداخت هر مرحله قسط باعث تعلیق شطرنج ایران خواهد شد.
در واقع بعد از این تعهد و توافق بود که فدراسیون جهانی شطرنج سال گذشته با فدراسیون ایران برای برگزاری مجمع انتخاباتی کنار آمد و اجازه آن را صادر کرد. از همان زمان فدراسیون ایران پرداخت اقساطی بدهی خود به فیده را آغاز کرد.
اول ژانویه موعد پرداخت هشتمین قسط بدهی فدراسیون شطرنج ایران به فیده بود اما اعتبار لازم برای آن پرداخت نشد و با وجود گذشت چند روز هنوز فدراسیون ایران موفق به واریز بدهی خود به حساب فیده نشده است. این موضوعی بود که خبرگزاری مهر در گزارشی با عنوان «تعلیق نزدیک تر از رگ گردن به شطرنج/وعده ۱۰ هزاریورویی محقق نشد» به آن پرداخت.
امیرعرفان هاشمی سرپرست دبیری فدراسیون شطرنج در گفتگو با خبرنگار مهر در این زمینه گفت: وزارت ورزش از موضوع بدهی ایران مطلع است و به طور کامل در جریان پرونده و تعهدات صورت گرفته برای آن قرار دارد. حتی سال گذشته که فدراسیون ایران پیگیر این بدهی و حل و فصل مشکلات بود، قرار بر این شد تا وزارت ورزش تامین هزینه لازم برای پرداخت بدهی را تقبل کند. کمیته ملی المپیک هم کمک های به فدراسیون شطرنج دارد که البته هنوز به دستمان نرسیده است. ضمن اینکه این کمک ها برای دیگر بخش ها مانند جذب مربی هزینه می شود.
وی ادامه داد: برای پرداخت قسط هشتم بدهی هم طی یک ماه گذشته در چند مرحله با وزارت ورزش مکاتبه داشتیم و خواستار کمک برای تامین هزینه لازم برای آن شدیم اما تا به امروز حتی به نامه های ما پاسخی داده نشده است چه برسد به کمک برای تامین اعتبار لازم.
به گفته سرپرست دبیری فدراسیون شطرنج، مکاتبات این فدراسیون با شخص وزیر ورزش و علی نژاد معاون وقت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای انجام شد.
هاشمی در واکنش به اینکه «با وجود گذشت چند روز از موعد مقرر برای پرداخت بدهی، فیده هنوز اقدام به تعلیق نکرده است» تصریح کرد: مسئولان فیده این روزها درگیر روزهای اول سال نو میلادی و نشست های هیات رئیسه خود هستند. اطمینان داریم که تا دو، سه روز آینده از طرف فیده با ایران و در رابطه با همین بدهی و عدم پرداخت آن مکاتبه خواهد شد.
وی افزود: البته در پرداختی مراحل قبلی قسط بدهی هم جابجایی های چند روز داشتیم اما هماهنگ با فیده بودیم و مسئولان مربوطه را در جریان قرار می دادیم که مثلا به خاطر شرایط سخت انتقال و واریز، هنوز بدهی پرداخت نشده اما اقدامات لازم برای آن انجام شده است. مسئولان فیده هم با ما کنار می آمدند. این بار اما حتی اعتباری در اختیار نداریم که بخواهیم برای پرداخت آن قدمی برداریم.
سرپرست دبیری فدراسیون شطرنج ابراز امیدواری کرد که با کمک وزارت ورزش هر چه سریعتر قسط جدید بدهی این فدراسیون به فیده پرداخت شود.