متعرض به بند دره گپ گناوه ناکام ماند
متعرض به بند دره گپ گناوه ناکام ماند

گناوه – ایرنا – رئیس اداره منابع آب گناوه گفت: فردی روز سه‌شنبه به طور خودسرانه اقدام به تخریب و جابه جایی بند حفاظتی دره گپ این شهر کرده بود که با دستور دادستانی از اقدام این شهروند جلوگیری شد.

عبدالرسول محمدی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: این فرد که  به چهار هزار مترمربع از بستر دره تعرض کرده بود، دادستان عمومی و انقلاب این شهرستان ورود  و دستور توقیف موقت هرگونه عملیات جابه جایی، خاکبرداری و تخریب بند را صادر کرد.

وی اظهارکرد: اقدام این فرد باعث تخریب بند دره و از بین رفتن اسحکام سدحفاظتی شهر شد و پرونده ای در این زمینه تشکیل شده است.

رودخانه فصلی دره گپ گناوه که همانند کمربندی، حاشیه شرقی  این بندر را دور می‌زند، همواره خطری بالقوه برای این شهر است اما در سال‌های اخیر که حاشیه نشینی در دو طرف  این رودخانه فصلی افزایش یافته خطر طغیان بیخ گوش این حاشیه نشینان است.

رودخانه فصلی دره گپ به طول ۶۵ کیلومتر دارای ارتفاع سر چشمه ۷۰۰ متر، ارتفاع ریزشگاه صفر و شیب متوسط یک درصد است و حوزه آبریز این رود خلیج فارس است.
این رودخانه از کوه های ‘بنه پیر’، ‘چره زن’ و ‘دشت کربلا’ در ۵۷ کیلومتری شمال  بندر گناوه از دو ریزابه اصلی که هر دو دره گپ نام دارند، سرچشمه می گیرد و در هفت کیلومتری شمال گناوه با رود دره ‘بون’ مخلوط می‌شود و به خلیج فارس می‌ریزد.