فرماندارگناوه: پایش سلامت کارکنان اداره‌های این شهرستان در دستور کار قرار گیرد
فرماندارگناوه: پایش سلامت کارکنان اداره‌های این شهرستان در دستور کار قرار گیرد

گناوه – ایرنا – فرماندار گناوه گفت: پایش سلامت کارکنان اداره‎‌های این شهرستان در دستور کار قرار گیرد و در این راستا هر اداره‌ای یک رابط بهداشتی به شبکه بهداشت و درمان شهرستان معرفی کند.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان گناوه روز چهارشنبه به نقل از محمدتقی صفری  در سومین مجمع سلامت این شهرستان افزود: اعضای مجمع سلامت شهرستان بامطالعه و بومی گزینی و دسته‌بندی گروه هدف با توجه به شغل و شرایط زندگی در زمینه بیماری‌های غیر واگیر که به‌عنوان مشکل شهرستان مطرح‌شده است، برنامه عملیاتی یک‌ساله برای رفع آنها تدوین کنند.

وی گفت: برنامه‌ریزی برای رفع مشکل بیماری‌های غیر واگیر در شهرستان با الگوهای بومی امکان‌پذیر است.

صفری  اظهار کرد: همه معتقدیم پیشگیری بهتر از درمان است و ازآنجایی‌که پیشگیری اشکال مختلفی دارد، ما باید با تجزیه‌و تحلیل بهترین و آسان‌ترین راه مناسب را درپیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر پیدا کنیم.
وی گفت: ازآنجایی‌که جامعه باید به سمت فرهنگ‌سازی و اعتمادسازی برود هر برنامه‌ای مصوب شود اول خودمان مجری آن باشیم.
فرماندار گناوه افزود: بیماری‌های غیر واگیر در گروه‌های مختلف جامعه شناسایی و دسته‌بندی شود تا بتوان برای آن برنامه اجرایی تدوین کرد.
وی بر  آگاهی بخشی در زمینه بیماری‌های غیر واگیر به مردم تاکید کرد و گفت: آموزش‌ها باید از مهدکودک‌ها و در سنین پایین شروع شود تا رفتار صحیح از همان سنین نهادینه شود و فرزندان خود الگویی برای والدین شوند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان گناوه  گفت: تا چندین سال پیش بیماری‌های واگیر به‌عنوان بزرگ‌ترین معضل بهداشتی کشورهای جهان بشمار می‌رفت، به‌طوری‌که تمام توان بهداشتی کشورها صرف کنترل و پیشگیری از همه‌گیری این بیماری‌ها می‌شد، اما در حال حاضر مشکل عمده بهداشتی ،بیماری‌های غیر واگیر است..
دکتر عصمت حیدری افزود:  بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، فشارخون بالا، سکته‌های مغزی، بیماری‌های تنفسی مزمن، بیماری‌های مفصلی استخوانی مزمن و سرطان‌ها از  از مهم‌ترین  بیماری‌های این گروه است.
وی بیان داشت: اکنون بیماری‌های غیر واگیر علل اصلی مرگ و ناتوانی در جهان، کشور، استان بوشهر و شهرستان گناوه است.
حیدری گفت:  افزایش ریسک فاکتورها به دلیل تغییر سبک زندگی از جمله مصرف دخانیات، عدم فعالیت بدنی مناسب، مصرف ناکافی میوه و سبزی‌ها و شیر و لبنیات، سوانح و حوادث،  موجب افزایش این بیماری‌ها شده است.
رئیس شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: یکی از علل ایجاد تغییر در سبک زندگی، تعیین‌کننده‌های اجتماعی اقتصادی سلامت و تأثیر آن‌ها بر نحوه عملکرد و رفتار مردم است.
وی بیان کرد: تعیین‌کننده‌های اجتماعی سلامت مانند میزان درآمد، سطح تحصیلات، شغل، تغذیه و  طبقه اجتماعی بسیار بیشتر از عواملی مانند عوامل بیولوژیک ،سبب ابتلا به بیماری‌ها می‌شوند و در سلامت انسان نقش به سزایی دارند که اگر نادیده گرفته شوند رسیدن به اهداف سلامتی و برقراری عدالت در سلامت را محال می‌کند.