برگزاری برنامه‌های دهه دوم فاطمیه در ۳۵ نقطه گناوه تدارک شده است
برگزاری برنامه‌های دهه دوم فاطمیه در ۳۵ نقطه گناوه تدارک شده است

گناوه – ایرنا – رئیس شورای هیات‌های مذهبی گناوه گفت: در دهه فاطمیه دوم برگزاری ۳۵ برنامه در نقاط مختلف این شهرستان توسط هیات‌های مذهبی، حسینیه‌ها و مساجد تدارک شده است.

عبدالحمید شیخی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: ایام فاطمیه امسال، با دومین سالروز شهادت سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی رنگ و بوی دیگری گرفته و عزاداری‌ها و آیین‌های ویژه‌ای پیش بینی شده است.

وی اظهارداشت: آیین‌های ایام فاطمیه به دو صورت حضوری و مجازی و  با رعایت دستورالعمل‌‍های بهداشتی برگزار می‌شود.

رئیس شورای هیات‌های مذهبی گناوه گفت: در این ایام ،آیین‌های روضه خوانی، عزاداری و سخنرانی‌های مختلف در سطح شهر و روستا و برنامه‌های جانبی مختلفی تدارک دیده شده است که توسط دلدادگان فاطمی اجرا خواهد شد.

شیخی افزود: سیاه‌پوش کردن میادین و خیابان ها با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر، پویش روضه‌های خانگی، اجرای تعزیه شهادت حضرت زهرا (س)، برپایی ایستگاه‌های صلواتی، برگزاری مسابقات فاطمی و فرهنگی، پخش نذرها، نصب پرچم و پلاکارد و بنر از دیگر برنامه‌های مناسبتی ایام فاطمیه دوم و گرامیداشت سالروز شهادت سردار سلیمانی است.

رئیس شورای هیات‌های مذهبی گناوه بیان کرد: پخت غذای نذری، اجرای دسته عزاداری خیابانی از گلزار شهدا تا یادمان شهدای گمنام، پویش هر خانه یک پرچم، ساخت کلیپ و پخش پوستر و محصولات فرهنگی در فضای مجازی و اجرای سرود خیابانی از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده توسط هیات‌های مذهبی شهرستان گناوه خواهد بود.

وی یادآورشد: در دهه اول فاطمیه در بیش از ۲۴ نقطه شهرستان مراسم این ایام باحضور پرشور مردم مومن و متدین برگزار شد.

در روایات و تحلیل‌ها ، تاریخ شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) متفاوت است، به همین دلیل ایامی در نظر گرفته شده و  زمان بین دو تاریخ را ایام فاطمیه که از دهه‌های مهم عزاداری  شیعیان و دوستداران خاندان اهل بیت (ع)  است، می‌نامند.

شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر دارای بیش از ۵۰ هیات مذهبی است.